Kdy začít s výcvikem

Stručně řečeno IHNED.

Období přibližně do 12.týdne věku (výjimečně až do 16.) je NENAHRADITELNÉ! Pro štěně je velmi důležité nežit v izolaci tak, jak je to ještě i dnes často dogmaticky doporučováno (do doby dokončení kompletního očkování vč. vztekliny). V tomto období probíhá tzv. SOCIALIZACE a tvoří se vzorce chování, které bude pes dále využívat v celém dalším životě. Je tedy důležité vybrat si štěně od chovatele, který štěňata od malička seznamuje s lidmi, zvířaty, novými věcmi, zvuky a situacemi, a s tímto procesem dál plynule pokračovat u nového majitele. Pokud socializaci propásnete nebo podceníte, nelze ji už později plnohodnotně nahradit! Je důležité štěně intenzivně, avšak nenásilně, seznamovat s novými objekty a situacemi a utvořit u něj maximum pozitivních zkušeností, dojmů a vztahů, naučit jej v tomto období odpovídajícím způsobem komunikovat s ostatními psy, s jinými zvířaty a s lidmi, a hlavně začít s jednoduchou výchovou a výcvikem.

Shrnuto a podtrženo: Pokud štěně seznamujete s pohodovými lidmi, zvířaty, se psy, kteří jsou očkovaní a klinicky zdraví a ke štěněti se chovají přátelsky, a pokud štěně vychováváte od prvního dne, co si jej přivezete domů, pak je to nejlepší základ do života, který mu můžete dát. Sobě tím ušetříte spoustu dřiny, která by mohla nastat při převýchově odrostlého zvlčilého psího puberťáka.

Nebojte se přihlásit štěně i pokud ještě nemá kompletní "dospělácké" očkování. Na akce přijímáme pouze psy klinicky zdravé, malá štěňata minimálně s naočkovanou první sérií základního očkování D, P, starší štěňata s dalším povinným očkováním adekvátně k věku psa. Riziko nakažení jakoukoliv nemocí v době, kdy štěně ještě nemá kompletní základní očkování, hrozí štěněti v podstatě i u vás doma na zahradě stejně tak jako za plotem Vašeho domu  (nikdy nevíte, jestli vám v noci po zahradě neběhal nemocný potkan či kočka).