Kdy začít s výcvikem

Stručně řečeno IHNED.

Nebojte se přihlásit štěně i pokud ještě nemá kompletní "dospělácké" očkování. Pro štěně je velmi důležité nežit do půl roku věku v izolaci tak, jak je to ještě někdy i dnes dogmaticky doporučováno. Období přibližně do 12.týdne věku (výjimečně až 16.) je NENAHRADITELNÉ! V tomto období probíhá tzv. SOCIALIZACE a tvoří se vzorce chování, které bude pes dále využívat v celém dalším životě. Pokud ji podceníte nebo propásnete, nelze ji už později plnohodnotně nahradit! V tuto dobu je důležité štěně intenzivně, avšak nenásilně, seznamovat s novými objekty a situacemi a utvořit u něj maximum pozitivních zkušeností, dojmů a vztahů, naučit jej v tomto období odpovídajícím způsobem komunikovat s ostatními psy, s jinými zvířaty a také s lidmi, a začít s výchovou a výcvikem. Riziko nakažení jakoukoliv nemocí v době, kdy štěně ještě nemá kompletní základní očkování, hrozí štěněti v podstatě i u vás doma na zahradě (nevíte, jestli vám v noci po zahradě neběhal nemocný potkan či kočka). Zjednodušeně řečeno: POKUD ŠTĚNĚ SEZNAMUJETE SE PSY, KTEŘÍ JSOU OČKOVANÍ, KLINICKY ZDRAVÍ A KE ŠTĚNĚTI SE CHOVAJÍ PŘÁTELSKY, A POKUD S VÝCVIKEM ZAČÍNÁTE V PODSTATĚ OD PRVNÍHO DNE, KDY SI JEJ PŘIVEZETE DOMŮ, PAK JE TO NEJLEPŠÍ ZÁKLAD DO ŽIVOTA, KTERÝ ŠTĚNĚTI MŮŽETE DÁT, NEMLUVĚ O TOM, ŽE SOBĚ UŠETŘÍTE SPOUSTU DŘINY, KTERÁ BY MOHLA NASTAT PŘI PŘEVÝCHOVĚ ODROSTLÉHO "ZVLČILÉHO" PSÍHO PUBERŤÁKA. Na akce přijímáme pouze psy klinicky zdravé, malá štěňata minimálně s naočkovanou první sérií základního očkování D, P, starší štěňata s dalším povinným očkováním adekvátně k věku psa.